Özcan Altuğ; Unutulmak zoruma gidiyor..

Türkiye Süper Ligi’nin ilk golünü atan futbolcu, İzmirsporlu Özcan Altuğ’un 1998 yılında yaptığı açıklamalar.

Türkiye profesyonel liglerinin ilk golünü atan İzmirsporlu Özcan Altuğ, bugünkü futbolcularda forma aşkı kalmadığını ve sadece para için oynadıklarını iddia etti.

Tapu Dairesi’nden emekli eşi Vildan Altuğ ile birlikte Karşıyaka’da emlakçılık yapan Özcan Altuğ (64), 40 yıl önce attığı ilk golü şöyle anlattı: “Profesyonel ligin ilk maçını Alsancak’ta toprak sahada Beykoz ile oynuyorduk. Saha çamur olduğu için kömür dökmüşlerdi. Maçın 14. dakikasıydı. Orta sahada Kamuran Soykıran’dan aldığım topla soldan ilerledim. Herkes pas vereceğimi zannederken kaleye şutladım. Kaleci Sıtkı’yı şaşırtan bu vuruş, liglerin de ilk golü oldu. Beykoz’u 2-0 yenerek güzel bir zafer yaşadık. Benden 15 dakika sonra da Lefter gol attı. Liglerin ilk golünü attığımı 15 sene önce öğrendim. O tarihe kadar bundan haberim olmadı”.

“FORMA AŞKI YOK”

Günümüzde futbolcularda forma aşkı kalmadığını öne süren Altuğ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Formamı çok seviyordum. Oynadığım dönemde Beşiktaş 25 bin liraya beni transfer etmek istedi. İzmirspor aşkı ağır bastı ve gitmedim. İzmirspor ile 15 bin liraya sözleşme imzaladım. O parayı da babam istemediği için kulübüme bağışladım. Şimdi forması için savaşan iki futbolcu var. Biri Beşiktaşlı Recep. Onu da takımda barındırmadılar. Diğeri deFenerbahçeli Kemalettin”.

“MİLYARLARI HAKETMİYORLAR”

Transfer piyasasını çok yüksek bulduğunu söyleyen Özcan Altuğ, “İzmirspor’a ilk geldiğimde 3 bin lira aldım. Lefter’e ise 4 bin lira verildi. Futbolculuk hayatımda aldığım tek para buydu. Şimdiki futbolcular ise milyarları beğenmiyor. Futbolculara verilen bu paralara yazık. Yabancı bir oyuncu için trilyonlar akıtılıyor. Bu parayla futbol için ne yapılmaz ki? Bunların hiçbiri bu paraları haketmiyor” şeklinde konuştu.

“FUTBOLCU ŞIMARTILIYOR”

Bugünkü futbolcuların lüks içinde olduğunu, bunun da kulüplerin onları şımartmasından kaynaklandığını iddia eden Altuğ, sözlerine şöyle devam etti: “Biz Çarşamba, Cumartesi ve Pazar olmak üzere haftada üç maç oynardık. Ozamanki toplar ve saha şartları çok ağırdı. Buna rağmen yorulmak nedir bilmezdik. Şimdiki futbolcular ise, en lüks yerlerde kalıyor, en kral yerlerde kamp yapıp, en güzel sahalarda top koşturuyor. Hatfada iki maç oynayınca da “yoruluyoruz” diyor. Olmaz böyle bir şey. Futbolcu bu kadar rahat olamaz. Bizim ayağımızda lif gerilirdi, ayağımızaalkollü bez koyar oynamaya devam ederdik. Ama şimdiki oyuncu hafif bir sakatlıkta ben oynamıyorum deyip işin içinden çıkıyor”.

“UNUTULMAK ZORUMA GİDİYOR”

Türkiye liglerinin ilk golünü atarak tarihe geçmesine rağmen kendisine sahip çıkılmadığını belirten Özcan Altuğ, sözlerini şöyle tamamladı: “Forma aşkı yüzünden bir ev sahibi bile olamadım. Hanımın ve benim bir emeklimaaşımız var. Bununla da geçinilmiyor. Bir de emlak işine bakıyorum. Ancak böylece, ağır hayat şartlarına karşı dayanabiliyoruz. Beni, ben öldükten sonra mı takdir edecekler? Cenazeme çiçek bile göndermesinler. İlk golü, dört büyük takımın oyuncularından biri atmış olsaydı, onun heykeli dikilirdi. İzmirspor bile gelip benim elimi sıkmıyor. Bunlara üzülüyorum. Hatırlanmadığım için, bana sahip çıkılmadığı için çok üzülüyorum. Yine de eski kulübümü yalnız bırakmıyorum. Her maçında gidip taraftar olarak desteğimi veriyorum”.

3 Yorum

  1. Iyıgunler ben ozcan altugun kızıyım rahmetli babam dualarımız her zaman seninle sen essız bır ınsansın rahat. Uyu babam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu