VAR Bir Sistemdir

VAR'ın işaret ettiği parmağa değil, işaret ettiği yere bakmadığımız sürece ha var ha yok!


Sistem, yapılan eylemin belirli bir düzen içerisinde devamlılığını sürdürebilmesi için gerekli olan çok kritik bir olgudur. Sistemin olmadığı ortamlarda kaos söz konusudur. Ülkemizde futbolun kaostan beslendiği saklanamaz bir gerçektir. Hiçbir ortamda sistemi ve olgunluğu kullandığımızı düşünmüyorum. Örnekse yabancı sınırlaması diye bir kural hazırlanıyor ve bunları uygulayacaksınız deniyor. Sizde takımları buna göre organize ediyorsunuz sonra bir bakıyorsunuz kural yeniden düzenleniyor ve yaptığınız hazırlıkların tamamı kuralla alakasız bir biçimde ortada kalıyor. Yerli oyuncuya teşvik edilecek ve yerli oyuncuları tercih eden takımlara primlerle destek olunacak diyorsunuz sonra bir bakıyorsunuz yerli oyunculara yönelenlerin ödüllendirileceğini ifade eden madde uygulanamayacak hale geliyor. Uygulamıyorsunuz. Bu tür örnekleri çoğaltmak mümkün. Oyunu güzelleştirmek adına verilen çaba gerçekten çok az.

VAR sistemine göre, inceleme yapacak ve hakemle koordinasyona girecek olan izleme merkezindeki VAR yetkilileri, yaşanan pozisyonları birkaç açıdan inceleyip maçın tek hakimi olan hakemle iletişim kuruyor. Bu konuşmalar adalet ve doğru kural uygulaması amacıyla yapılıyor. Böylesine güzel bir niyeti olan aksiyonu neden toplumla paylaşmaktan çekiniliyor. İşte insanların aklında soru işaretlerinin artmasını sağlayan temel faktörlerden biri de budur.

Formula 1 yarışlarında pilotlarla takım direktörleri sürekli iletişim halindeler. Hemde sürücüler saatte 300 km hızla ilerlerken bunu yapıyorlar. Biz izleyicilerde o anda hemen konuşmaları dinleme imkanı buluyoruz. Kendimizi yarışın bir parçası gibi hissediyor ve otomobilin içerisinde o anda neler yaşandığını hissediyor aynı zamanda takım direktörünün zihninden neler geçtiğinide bilerek gelişmeleri bu doğrultuda takip edebiliyoruz. Bir benzeri saha içerisindeki hakemle VAR merkezindeki hakemin konuşmaları içinde uygulansa, oyun bir penaltı analizi için duraksadığında telsiz konuşmalarını net bir şekilde yayıncı kuruluş vasıtasıyla ekranlardan takip edebilsek, hakem hatalı bir karar dahi verse o anda ne düşündüğünü bilecek ve en azından saf bir hataya düştü diyebileceğiz. Bu hakemleri de rahatlatır, izleyicileride… VAR’ın işaret ettiği parmağa değil, işaret ettiği yere bakmadığımız sürece ha var ha yok!

Geçtiğimiz yaz oynanan 2018 dünya kupası harika bir şekilde VAR sisteminin uygulandığı ve geçer not aldığı bir organizasyon oldu. Biz ne yaptık, “Ooo süper bir şey bu hemen getirmeliyiz. Adaleti tesis etmek için tek eksiğimiz bu” dedik.

Ama yanıldık. Neden mi?

Çünkü biz bu sistemi başarılı bir şekilde işlesin ve saha içerisinde adalet sağlansın diye alıp getirmedik. Biz bu sistemi herkes ikna olsun ve sussun önüne baksın diye getirdik. Mental olarak VAR’ı getirmedik. Şekil olarak getirdik.

Kulüp yöneticileri çıkıyor ve “Saha kenarına konan o ekranlar ne işe yarıyor madem kullanılmayacaktı” diyor. Cevap basit, amaç görüntüyü gidip izlemek değil amaç bakın artık  “daha adiliz” mesajı altında eski düzeni sürdürmek. Sistemi sağlamak için var olmak gerekiyor. VAR’lı olmak size düzen ve adaleti getirmiyor.

Etiketler

Buğutay Benli

Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler

Kapalı