Milliyet Ege’den 90+3 Göztepe

Milliyet Ege'nin usta kalemleri, haftalık analizleri ve yorumları ile İzmir takımlarını değerlendiriyor...

Milliyet Ege’nin usta isimlerinden Göztepe analizi.

Bülent Buda: Seyirci susmuyor, maçı istiyor. Takım gidiyor Kasımpaşa’nın üstüne üstüne lakin yıkıcı, hataya zorlayan, pes ettiren ataklar, girişimler eksik. Deniz’in direkten dönen şutu talihsizlikti. Ama bir tane. Daha fazlası gerekir. Final dokunuşlarını etkili yapacak futbolcuları suskun Göztepe’nin. İzmir’de taraftarın büyük desteğiyle 3 puanlık oyunu oynamak, kazanmak zorundasınız. Yoksa, olmuyorsa manzara umut verici değil. Oyunun bitimine doğru Kasımpaşalı daha iyi vurabilse, ya da Beto çıkarmasa 1 puanda gidecek. Sergilenen futbolun kalitesi yarışmacı kimliğin uzağında duruyor. İzlediğimiz futbol bu ligin standartlarıyla örtüşmüyor. Basan, bozan, yarışan, üreten vazgeçmeyen bir takıma gereksinim var. Epeydir izleyemiyoruz. Özledik.

Fatih Tanfer: Maçın genelinde her iki takımda kontrollü oyunu öne çıkardı. Kasımpaşa belki bu sezonun en kompakt futbolunu oynadı. Defansif özelliklerini öne çıkardı. Alan bırakmamayı amaçladı. Ancak ilk yarıda Deniz’in direkten dönen şutu, Titi’nin bomboş pozisyonda vuramaması, Ngando’nun 6 pastan topu atması… Göztepe’nin müthiş taraftarı takımı harekete geçirmek için elinden geleni yaptı. İkinci yarı ise istenilen baskılı futbolunun oynandığı söylenemez. Ancak yapılan sayısız ortalardan da gol gelmedi. Golcü sorunu da ortaya çıktı. Orta alan kolay geçildi. Castro lüzumundan çok fazla stoperlerin arasına geçip top aldı. Borges’in ise varlığıyla yokluğu belli değildi. Böyle de olunca Göztepe’nin o bildiğimiz coşkulu, enerjik futbolunu göremedik. Ancak ne olursa olsun bu maçı kazanmalıydı. Yapılan değişiklikler sonrası son bölümde ivme kazanmış bir oyun anlayışıyla rakip alana yerleşti ama istenilen gol gelmedi. Futbol hakikatten psikolojik bir savaş. Göztepe’de artık oyuncular yeteneklerini ve güçlerini bilerek oyunlarını en üst noktada geliştirmeye odaklanmalı. Göztepe asla böylesi kaygı dolu günleri hak etmiyor. Ancak umuyorum ki bu tehlikeli bölgeden en kısa zamanda çıkacak.

Mehmet Demirtaş: Göztepe’nin bu sezon gerçekten zor bir süreç yaşadığı kesin. 25 haftalık periyotta 3 hoca değişikliği yaşadılar. Yönetim bazında baktığımız zaman yolunda gitmeyen durumların analizlerini yapmış olduklarını görüyoruz. Kaldı ki geçtiğimiz süreçte Başkanvekili Talat Papatya, “Sezon sonu artılarımızı eksilerimizi oturup konuşacağız. Şimdi kenetlenme zamanı” diye açıklamalarda bulundu. Doğru da söyledi. Evet Göztepe bu sezon çok iyi değil, ancak bitime 9 hafta kaldı. Şimdi bunları konuşmanın bir anlamı yok. İçeride alınacak galibiyetler Göztepe’yi ligde tutmaya yeter. Bu sezon hiç tanıklık etmediğimiz bir Süper Lig yaşıyoruz. Şu an ligin dibi ile 5. sıra ile aradaki puan farkı 9. Kapanır mı? Evet kapanır. Çünkü lig alev alev hangi takımın hangi takımı yeneceğini kimse kestiremiyor. O yüzden son maça kadar tam desteğe devam. Maça gelecek olursak. Evet, Göztepe’nin bulunduğu konumunu güçlü taraftarı hiç hak etmiyor. Pazar günü hava çok güzel. Bornova Stadı tıklım tıklım. Galibiyet için atmosfer muhteşem. Ancak Deniz’in direklerden dönen topu. Borges’in müsait pozisyondaki etkisiz kafa vuruşu. Ngando’nun bekleneni verememesi. Bal yapmayan arı Jerome’nin gol atamama istikrarını sürdürmesi ve her zamanki gibi Göztepe’yi sırtlayan kaleci Beto’yu izledik. Kısaca Göztepe fırsat tepti. Ben Tamer Hoca’nın inanmışlığına oyuncu grubunun da karşılık vereceğine inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu