Milliyet Ege’den 90+3 Göztepe

Milliyet Ege'nin usta kalemleri, haftalık analizleri ve yorumları ile İzmir takımlarını değerlendiriyor...

Milliyet Ege’nin usta isimlerinden Göztepe analizi.

Bülent Buda: Adriano’nun sakatlanmasından sonra ilk yarının bitimine kadar sorunlar yaşayan, bocalayan Beşiktaş savunmasının zaaflarından yararlanamadı Göztepe’nin hücumcuları. İlk yarıda skora ulaşıp, maçı bitirebilirlerdi. Tek pozisyonla tek gol atıp 3 puanı kazanan taraf Beşiktaş. Kanatlardan gelen toplarda yaşanan yerleşim hatası bir kez daha gözlendi. Burak, göstere göstere kafayı çakıp golü atarken nerede Reis, nerede Titi, nerede adam paylaşımı? Bence Deniz Kadah, 9 numara pozisyonunda değil, 9 numara arkası oynar. Yoğun bir sis bulutu gibi golcü ve final vuruşu ustası sıkıntısı çöktü Göztepe’nin üstüne. Örneğin maçın bitimine birkaç dakika kala Ngando, topa iyi vurabilse her şeye karşın tek puanla maç bitecek. Göztepe iyi bir takım. Tamer Hoca’nın düşüncelerine katılıyorum. Ama iyi de hocam maç kazanmayı, gol atmayı unuttular. Tüm kadronun zihinsel depreme gereksinimleri var.

Fatih Tanfer: Göztepe, Beşiktaş deplasmanında oynadığı oyunun karşılığı olan puan ve puanları alamadı.
l Beşiktaş’ı iyi analiz edip, ilk düdükten itibaren doğru oyun planıyla oynadılar. Önde iyi baskı yaptı. Takım halinde birlikte hareket ettiler. Akılcı bir savunma ve disiplinden taviz vermeyen bir oyun oynadılar.
l İkinci yarının başında yenilen gol, Göztepe’nin oyun ritmini bozdu. Gol bulmak adına istenilen etkili oyunu oynayamadılar. Kaybedilen maç ve 26 puanla 16. sıradaki yerini aldı.
l Tamer Hoca’nın gelişi sonrası Göztepe’nin oyununu ve gücünü ileriye taşıdığı bir gerçek. Milli maç ve seçim arası sonrası daha iyi çalışıp, kalan 8 maçta göstereceği müthiş performansla bu ligde kalacağına inanıyorum. Ancak Göztepe gibi takım halinde gücü ve en önemlisi seyircisinin müthiş desteğini alan bir takımın moralsizliğe, çaresizliğe kapılmasına hiç gerek yok. Kalan 8 maçın 5’ini evinde oynuyor. Böyle bir avantajı iyi değerlendireceğine inanıyorum. Evindeki maçları kazanması halinde diğer takımların alacağı sonuçlar onları alakadar etmiyor.
l Göztepe camiasının bu süreçte takımına var olan sevgi ve inancının en üst düzeye çıkmasının şart olduğuna inanıyorum. Göztepe bu ligin ve İzmir’in gururu olduğu gerçeğini asla unutmamalıdır.

Mehmet Demirtaş: Alt sıralardan kurtulma mücadelesi veren Göztepe, Beşiktaş deplasmanında maçın ilk yarısında rakibine istediği topu oynatmadı ve bulduğu fırsatları değerlendirebilse belki de puanla dönmesi hayal bile değildi. Tamer Hoca, öğrencilerine Beşiktaş’ı iyi ezberletmiş. Özellikle Atiba’ya maç boyunca etkili baskı yaptırdı. İstatistiklere baktığımızda bile görünen bir şey var ki Beşiktaş evinde uzunca zaman sonra ilk kez hücumda bu kadar etkisiz bir maç oynadı. Poko ve Castro orta sahadaki mücadele oyununun kilit isimleri oldu. Göztepe topu kazanıyor fakat kaleye sırtı dönük durumda olan Deniz, final vuruşlarında etkisiz kalıyor. Tamer Tuna’nın direnç ve mücadele yönünde pozitif katkısı olsa da, gol sorunu yaşayan Göztepe izliyoruz. Milli ara sarı kırmızılılara iyi gelecek diye düşünüyorum. 8 final haftası kaldı. 5’i Bornova Stad’ında. Her zamankinden daha fazla kenetlenme zamanı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler

Kapalı