Milliyet Ege’den 90+3 Göztepe “Karanlıktan aydınlığa”

Milliyet Ege'nin usta kalemleri, haftalık analizleri ve yorumları ile İzmir takımlarını değerlendiriyor...

Milliyet Ege’nin usta isimlerinden Göztepe analizi.

Bülent Buda: ‘‘Biz ne sarsıntılardan geçtik. Omzumuzdan düşmedi ceketimiz’’ demiş şair. Serdar ile Deniz Kadah atmaya başlamışsa, durmak yok yürüyelim arkadaşlar. Bu evrede ayrıntılı maç yorumları zorluyor. Oyuna gergin başladılar, giderek de açıldılar. Böyle günleri aşmak, kasların gücü kadar zihinsel odaklanmayı da gerekli kılıyor. Deniz harika penaltı kullanıyor. Serdar iki sanatsal golüyle sahalara, daha doğrusu kendine geri döndü. Zorlu bir gündü. Antalya’nın bir eksikle olduğu sürece doğru kullandılar. Tüm takım maçın bitimine değin diri, istekli, coşkuluydu. O coşku, ligin bitimine değin sürdürülecek. Karanlıktan aydınlığa çıkmanın başka yolu yok.

Fatih Tanfer: Spor Müdürüm Mehmet Demirtaş kardeşim, maç sonrası yazıma bence şahane bir başlık atmış. ‘Haber salın 4-1 yana düşmeyecekler’ Attığı bu başlık, sadece bir temenni değil. Yüreğinden fışkıran bir çığlıktı. Bir de ilavem var… Göztepe’yi Antalyaspor maçında seyredip de mutlu olanların duygularına tercüman olan bir başlıktı. Göztepe, Antalyaspor karşısında ilk düdükten itibaren oyunun hakimiydi. Önde Jerome ile öyle bir baskı yaptı ki, son haftaların formda oyuncusu Deniz Kadah boşalttığı alanlara öyle akıllıca girdi ki, Antalyaspor orta alandan 20 numaralı Chico dörtlü defans bloğunun arasına çekti. Ancak öyle güçlü, öyle oyun aklı üst düzeydeydi ki; Antalyaspor’un aradığı hiçbir çözüm Göztepe’yi durdurmaya yetmedi. Öncelikle rakibin geriden oyun kurmasına müsaade etmediler. Böyle olunca Antalyaspor uzun toplarla kendi alanından çıkmaya çalıştı. Tamer hocaya da özel bir tebriğim var. Öncelikle takımını zihinsel olarak maça çok iyi hazırlamıştı. Taktik olarak da anlık yaptığı hamleler yerindeydi. Örneğin Serdar’ın Nazım’ı gölgeleyip etkisiz bırakması gibi. Rakibine ikili sıkıştırmalar yaptı. Kısacası Göztepe, Antalyaspor’u pasifize etti. Maç içinde Castro’ya, ‘Koş Castro koş’ dedim. Öyle doğru koştu ki, savunmaya ve hücuma yardım etti ve asla pes etmeyen savaşçı bir yapısı vardı. Serdar’da hem taktiksel olarak verilen görevi başarıyla yerine getirirken iki de şahane gol attı. Heyecanlı bir maçtı. Mücadele gücü üst düzeydeydi. Ancak Göztepe’nin bu etkili futboluyla maç beklenenden daha kolay geçti. Gerekçesi de belli. Göztepe’nin üst düzey doğru futbol oynamasıydı. Göztepe’de maç öncesinden yayılan enerji, hırs ve inanç üst düzeydeydi. Seyirci ise tek kelime ile inanılmazdı. Gönül birliği üst düzeye çıktı ve 3 puanda geldi. Bu hafta Sivasspor ile yine evinde oynuyor. 3 maçın 2’si içeride. Kurtuluş için ışık göründü. En önemlisi de her şey artık Göztepe’nn elinde.

Mehmet Demirtaş: Göztepe’nin Antalyaspor galibiyeti ile ilgili geniş çaplı görüşlerimi dünkü köşemde belirttim. Detaylara tekrar girmeye gerek yok. Geçtiğimiz hafta lider Başakşehir galibiyetiyle moral depolandı. Antalyaspor’u da farklı galibiyetle geçerek hepimize derin bir ‘oh’ çektirdiler. Sarı kırmızılı ekipde kazanma alışkanlığından çok daha ötesi takım ruhu, takımdaşlık ve ‘‘Biz bu iş daha bitti demedik’’ dercesine sahada verdikleri mücadele muhteşem. Ayrıca bu sezon ilk kez 4 gollü galibiyete de imza atmış oldular. Tam 270 dakika kaldı. Şimdi daha fazla kenetlenerek Süper Lig’de İzmir’in tek temsilcisi olan Göztepe’nin lige tutunması için seferberlik ilan edilip, İzmirliyim diyen herkesin tam destek vermesi en önemli öncelik. Bu hafta rakip Sivas. Artık rüzgarı arkasına alan Göztepe’nin hata yapmayacağına inanıyorum.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler

Kapalı