Denizli’de işlem tamam, İzmir sen ne yapacaksın?

Milliyet Ege Spor Müdürü Mehmet Demirtaş, İzmir sporunun gündemini "Açık Tribün" köşesinde tutuyor...

Denizlispor, 9 yıl aradan sonra tekrar Süper Lig’e çıktı. Bütün şehir kenetlendi ve Süper Lig’deki ilk sezonu öncesi ilk iş olarak Denizli Atatürk Stadı’nda yenileme ve kapasite artırma çalışmaları başladı. Herkes elini taşın altına koymuş durumda. Bu bağlamda çalışmalara büyük destek veren ve iş makinelerini gönderen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan büyük takdiri hak ediyor. Yapılamaz denileni yapıyorlar. 2 ay gibi kısa sürede stat yenileme işlemlerini sonlandırarak yeni sezonda yenilenmiş stadıyla Denizlispor’a başarılar diliyorum. 

***

Neler mi yapılacak? Tarihi statta saha zemini 3 metre aşağı çekilecek, tribünlere yeni düzenleme yapılacak. İlk olarak sahayı çevreleyen led ekranlar kaldırıldı. Daha sonra kale arkasındaki bayrak direkleri ve beton kaideleri iş makinaları ile parçalandı. Bunun ardından kale arkası tribününe odaklanıldı. Denizli Atatürk Stadı’ndaki en önemli gelişme ise zeminin tamamen yenilenmesi olacak. Drenaj sistemi kapandığı için her yıl yenilenen deliklerle yaşatılabilen çimler, zemin nedeniyle yıl içinde liglere verilen milli maç arası sırasında yeni ekimlerle destekleniyordu. Sahanın doğal yapısı gereği içinde eğreti otları barındırması, yaz mevsimlerinde zeminin sarı yeşil görünmesine neden oluyordu. Bu çalışma ile 3 metre aşağı çekilecek saha zeminine yeni bir drenaj sistemi yapılacak. Diğer yandan stattaki çalışmalar kapsamında tribünlerin sahaya en yakın bölümlerine ilaveler yapılarak 15 bin olan seyirci kapasitesi 20 bine çıkarılacak.

***

Darısı İzmir’in başına. Doğru ya İzmir demişken, peki İzmir’deki statlar ne durumda gelin bir bakalım. Alsancak ve Göztepe statlarının yeni sezona yetişmesi imkansız gibi görünüyor. Ancak Göztepe Stadı büyük ihtimalle yeni sezonun ikinci yarısına yetişecek gibi duruyor. Alsancak’ta işler biraz daha ağır işliyor. Karşıyaka’da ise tam bir belirsizlik hakim. 20 yıldır yolu gözlenen, 10 yıldır da yer ve ruhsat tartışmaları süren 15 bin kapasiteli yeni stadın temel aşamasında kalan inşaatına halen başlanamadı. Kısacası; yıllarca stat sıkıntısıyla boğuşan, modern tesislere hasret kalıp Bornova Stadı açılana kadar bir dönem takımlarını maç oynamak için başka şehirlere dahi göndermek zorunda kalan İzmir, statlarına kavuşmak için gün sayıyor.

***

İnsan düşünmeden edemiyor. Yeni sezonda Denizlispor gibi, İzmir’in Süper Lig’de tek temsilcisi Göztepe mücadele ediyor. Spor Toto 1. Lig’de Altınordu, Altay, Menemenspor. 4.5 milyonluk şehirde 4 takımla profesyonel liglerde kentin marka değerini yükselten kulüpler mücadele ediyor ancak statsızlık sorunu ortadan hala kaldırılmış değil. 1971 yılında tamamlanan ve ilk olarak Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapan İzmir Atatürk Stadı kaderine terkedilmiş şekilde yerinde duruyor. Genel ve yerel seçim öncesi bir çok adayın projelerinde yer alan Atatürk Stadı ile ilgili, tıpkı 1 milyonluk Denizli’de olduğu gibi İzmir’de nedense harekete geçen bir yapı yok? Benden söylemesi…

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler

Kapalı