Milliyet Ege’den 90+3 “Ligin en iyisi Altay”

Milliyet Ege'nin usta kalemleri, haftalık analizleri ve yorumları ile İzmir takımlarını değerlendiriyor...

Milliyet Ege’nin usta isimlerinden haftalık Altay analizi.

Bülent Buda: Futbol oyununda istikrar her şeydir. Eğer bir takımı 11’i ile ve kulübesiyle ezbere saymaya başlamışsanız işlerin doğru gittiğinin göstergedir. Futbolcuların oyun karakterlerini algılayabiliyor, anlatabiliyorsanız futbolcu iyi bir takım olmanın gururunu ve seyir keyfini izleyenlere taraftarlarına aktarabiliyorsa oyun alanındaki devinimler ile topu kazanma, kullanma, iletişim, akışkanlık, sorumluluk üstlenme ve de sorunların paylaşımı ile başarı ile sonuçlanıyorsa izlediğimiz artık bir takımdır. Onlar başarının zirvesini hedeflemişler demektir. Bolu’da izlediğim Altay, yazdıklarıma, gönlüme, yüreğime göreydi. Oyunun ilk saniyesinden, bitimine kadar futbolcular sergiledikleri akıl yüklü enerjiden müthiş keyif aktardılar izleyenlere. Bu oyun anlayışından bir sapma olmazsa bu takım bu görünümüyle zirveye oynar.

Fatih Tanfer: Sezon başında Altay ile ilgili öngörüm çok netti. Altay bu ligin en güçlü kadrosuna sahiptir düşüncemin her geçen gün Altaylı futbolcuların doğru ve çağdaş futbol anlayışıyla doğrulamanın mutluluğunu yaşıyorum. Altay öncelikle Bolu karşısında yüksek fizik gücü ile rakibinin oyununu bozdu. Tempoyu maç boyunca istediği gibi ayarladı. Takım savunması hatasızdı. Kaleci Emre güvenenleri mahcup etmedi. Defansın merkezinde Gencer ve Abdülkerim adeta kuş uçurtmadı. Özgür Özkaya ise hem defansif hem de hücumda çok etkiliydi. Müthiş bir performans sergiledi. Orta alanda Tatos, Putsila, Tavares ve Deniz Vural alanı çok iyi daraltıp sert ve agrasif. Fizik, teknik ve mental açıdan üst düzeyde olmaları takımın galibiyetinde önemli rol oynadılar. Elbette Kappel’den bahsetmeden geçmek emeğe saygısızlık olur. Üst düzeyde hareketli ve üretkendi inanılmaz formda. Daha Marco’dan gol gelmedi ancak hırsı ve enerjisi ile ‘Yakında gollerimle buluşuyorum’ mesajı verdi. Futbolun doğruları vardır. Olağanüstü olumsuzluklar yaşanmazsa Altay’ın Süper Lig özleminin bu yıl sona ereceğine inanıyorum.

Mehmet Demirtaş: Geride bıraktığımız yıl, bu yıla bir mesaj gibiydi diyebiliriz. Planlamalar yapıldı ve sezona başlandı. Altay içinde bulunduğumuz sezonda en iyisini ortaya koyacaktı ve öyle de başladı. Ligin ilk maçında Ümraniyespor karşısında alınan yenilgi adeta takımı kendine erken getirdi. Sonrasında toparlanan Altay, ligde hedeflediği futbolu herkese göstermeye başladı. Son 2 maçta topladığı 6 puan ve deplasmanda alınan 2 gollü galibiyet, zirveyi ne denli istediklerinin bir göstergesi. Yönetim, teknik heyet ve oyuncu grubunun kan uyuşması muhteşem. Tam bir takım izliyoruz sahada. Aman nazar değmesin.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler

Kapalı