Milliyet Ege’den 90+3 “Beto öncesi, Beto sonrası”

Milliyet Ege'nin usta kalemleri, haftalık analizleri ve yorumları ile İzmir takımlarını değerlendiriyor...

Milliyet Ege’nin usta isimlerinden haftalık Göztepe analizi.

Beto’nun, ceza sahası dışında topa eliyle müdahale etmesiyle kırmızı kart görmesi sonucu, 10 kişi kalan ve yenik duruma düştüğü Gazişehir deplasmanından beraberlikle dönen Göztepe’yi değerlendiren
usta kalemlerimiz, ‘Gazişehir kaçtı, Göz Göz yakaladı. Altın değerinde 1 puan kazandılar’ dedi.

Bülent Buda: Beto öncesi, Beto sonrası. Yaşamsal savrulmalar. 10 kişi kalabilirsiniz. Ama Beto çıkıyorsa yandı keten helva demektir olay. Beto öncesinde düzenli olarak güvenle bastı Göztepe rakibinin üzerine. Sadece gol çıkarmada yetersiz kaldı. Bu arada gerçekci olalım Antep’in sayılmayan golü münakaşaya açıktı. İlk 23 dakikada Göztepe’nin gol isteği ağır basan girişimleri var. Gazişehir’in ilk etkili atağı 28. dakikadaydı. 45. dakikada günün iyilerinden Serdar, topu Jerome ile buluşturabilse başka şeyler konuşabilirdik. 47. dakikada Berkan’ın kusursuz bir engellemesi var. 50. dakikada Beto’nun 58. dakikada da Göktuğ’un ve takımın dramı var. Pes etmeyen, aslanlar gibi basan sarı kırmızılı formalılar. 82. dakikaya kadar karşılıklı kaçan goller. O dakikada Berkan’ın uzak mesafe sol çaprazdan Günay’ı akıl, beceri, teknik yüklü bir vuruşla avlayışı. Uzatmalar dahil 15 dakika geriye yaslanan Göztepe. Bunalımlı bir süreç. Neyseki atlatıldı. Bu koşullarda 1 puan Göztepe için şamda kayısı.

Fatih Tanfer: l Her iki takımda maça dikkatli ve dengeli bir oyun tarzıyla başladı. l Göztepe’de ilk yarı savunma hattı ve orta alan birbirine yakındı. Gazişehir merkezden gelemeyecince oyunu kanatlara yönlendirdi ve 17 numaralı Oğuz’la ataklar geliştirdi. İlk yarı Göztepe’nin arzuladığı gibi golsüz eşitlikle bitti. l Maçın 50. dakikasında Beto’nun zamanlama hatasıyla Göztepe 10 kişi kaldı. Kaleye Göktuğ geçti. Gazişehir Güray’ın vuruşunda Göktuğ’un hatasıyla 1-0 öne geçti. 10 kişi kalan Göztepe ve yüksek baskı ile hücumda çok etkili olan bir Gazişehir. Göztepe’ye yoğun bir baskı yaptı. Savunmada başta Alpaslan ve Titi ile iyi direndi. Orta alanda Soner ve Mossoro pas oyunu yaparken, Castro her zamanki gibi üretken ve rakibinin oyununu bozmaya çalıştı. l Futbol böyle birşeydir. Hiç bir zaman oyundan kopmayacaksın. Ayrıca atamayana atarlar kuralıda devreye girdi ve Berkan Göztepe’nin beraberlik golünü attı. Göztepe gol sonrası psikolojik olarak güçlendi, direndi. Ancak Gazişehir’de inanılmaz gol fırsatlarını cömertçe harcadı. Göztepe sezon başından beri iki gol attı iki golü de defans oyuncularından geldi. Umarım bu haftadan itibaren golcüler suskunluğunu bozar. Göztepe adına güzel olan 10 kişi kalmasına rağmen maçtan kopmaması. İnançla oynadı ve bir puanı kazandı.

Mehmet Demirtaş: Beto’nun bilgi birikim, tecrübesi ve takıma pozitif anlamda katkısına lafımız yok ancak özellikle bu sezon çok fazla özgüvenli ve hata yapmaya çok müsait bir tavır sergiliyor, daha önceden önlem alınıp uyarılması gerekliydi. Yönetimin sezon öncesi kendilerine önerilen kaleci transferi tekliflerini de devrearası tekrardan gözden geçirmesi gerekiyor. Şuan için Beto’nun alternatifi maalesef yok. Uzun maratonda çok daha fazla sıkıntı yaşanılacak. Ne yazık ki yine hakem hataları bu maçtada önümüze çıktı. Göztepe iki haftadır 11 kişi kazanamadığı puanları 10 kişi ile kazanmayı alışkanlık haline döndürdü. Berkan’ın muhteşem golü şapka çıkartılacak derecede. Ancak gollerin savunma hattından gelmesi ise düşündürücü. Golcülerin artık kendilerine verilen formanın hakkını bilerek ve benimseyerek vermelerinin zamanı geldi de geçiyor bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu