Milliyet Ege’den 90+3 “Güzel günler başladı”

Milliyet Ege'nin usta kalemleri, haftalık analizleri ve yorumları ile İzmir takımlarını değerlendiriyor...

Milliyet Ege’nin usta isimlerinden haftalık Göztepe analizi.

Süper Lig’in güçlü ekiplerinden Alanyaspor’la deplasmanda karşı karşıya gelen Göztepe, Castro’nun jeneriklik golüyle maçı 1-0 kazandı. Sarı kırmızılıların önemli bir sınavı 3 puanla aşmayı başardığını vurgulayan yazarlarımız, “Göztepe, duraklama döneminden yükseliş dönemine geçti. Oynanan güzel futbol, galibiyeti getirdi. Ligin ikinci yarısında çok can yakacaklar” dedi.

Bülent Buda: Oyuna fiziksel ve de zihinsel hazır olmanın karşılığı sergilenen futbolun kalitesi olmalı. Beto, Portekiz’in Göztepe’ye paha biçilmez bir armağanı. Castro’nun golüne yakışacak bir sözcük bulamadım. Ne vuruştu öyle! Alanya’da çıktılar, koştular, yarıştılar ve de kazandılar. Jerome, gol atamadı lakin takımın en çok koşanıydı. Elbette tüm takım da öyleydi. Zihinler kadar kaslar da güçlü. Öyle görünüyor. Kutlarız. Arkası da gelsin.

Fatih Tanfer: Göztepe deplasmanda Alanya karşısında teoride iyi kurguladığı oyun planını sahada doğru uyguladı. Göztepe rakibine yoğun bir pres uyguladı. Takım oyununda büyük bir disiplin vardı. Kalede yine Beto tek kelimeyle harikaydı. Defans dörtlüsünde Gassama, Titi, Reis ve Berkan doğru oynadılar ve her ataklarında reaksiyon gösterdiler. Halil, Serdar, Castro taktiksel açıdan etkiliydiler. Soner ve Mossoro’nun iyi pas oyununa karşılık direnç eksikliğini bu oyuncular dinamizm ve pres anlayışıyla giderdiler. Sahada tam bir yardımlaşma vardı. Castro 68. dakikada şahane bir gol attı. Jerome’a 70. dakikada ceza sahası içinde Alanyasporlu futbolcunun yaptığı müdahale bence 10 kusurluk hareketten birisiydi. Yani penaltı verilmeliydi. Maçın son bölümünde Alanyaspor hücumda fizikli oyuncuları ile yüksek top kullanmayı amaçladı. Ancak Göztepe defansı topa odaklı çok iyi savunma yaptı. 90+5’te Beto harika bir kurtarış yapınca 3 puan Göztepe’nin oldu. Göztepe güçlü bir oyun ortaya koydu ve gelecek adına pozitif sinyaller verdi.

Mehmet Demirtaş: Göztepe ligin en zorlu deplasmanlarından birisini galibiyetle geçerek 3 puanı kaptı. İki takım da oyuna temkinli başladı. Ancak Göztepe sahada daha iyi gözüken taraftı. Alanyaspor’a iç sahada ilk mağlubiyetini tattıran Göz Göz, üst üste 2. deplasman zaferini yaşadı. Santra düdüğüyle birlikte Göztepe takım olarak iyi bir oyun sergiledi diyebiliriz. Rakibini iyi analiz etmişler. Alanyaspor’un kanatta etkili ismi Efecan’ı, Titi çok iyi karşıladı. Savunmada Alpaslan’ın olmayışı bizi biraz düşündürse de savunma zafiyet vermedi. İlhan Palut demecinde oyun anlayışını takıma aşılayacağını söyledi. Bence bu aşının ilk etkisi Alanyaspor’da kendisini gösterdi. Umarım bahsettiği aşı her zaman tutar ve galibiyetlerin arkası kesilmez. Zorlu Trabzon, Malatya ve Alanya üçlüsünden 7 puan çıkaran Göztepe bu hafta seyircisinin önünde Fenerbahçe’yi ağırlayacak. Fenerbahçe’nin deplasmanlarda rahat kazanamadığını düşünürsek, ki geçtiğimiz pazar günü yine deplasmanda kazanamadılar, Göztepe bu oyunuyla rakibini çok terletecektir. Castro harika bir gole imza attı. Hemen ardından yakalanan pozisyonu Jerome harcadı. O pozisyonu gole çevirse belki de maç o an bitecekti. Kendisini son dakikalarda defansta yaptığı müdahaleyle affettirdi. Maç başından son ana kadar kusursuz oynayan Beto ise son dakikalarda da iyi bir kurtarış yaparak Göztepe’nin 3 puan aldığını adeta ilan etti. Deplasmanda taraftarına İsyan Marşı’nı söyleten Göztepe’ye bir tebrik de bizden olsun. Alınan bu galibiyet güzel günlerin habercisi olsun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu