Milliyet Ege’den 90+3 “İyi yarışıyorlar, bir de kazansalar”

Milliyet Ege'nin usta kalemleri, haftalık analizleri ve yorumları ile İzmir takımlarını değerlendiriyor...

Milliyet Ege’nin usta isimlerinden haftalık Altınordu analizi.

Bülent Buda: Maç nasıl kazanılır? Bir fazla gol atarak. Bu yılın karakteristik özelliği, pozisyon üretiliyor, bitirici vuruşlar yetmiyor. İlk yarının 30 dakikasında skora ulaşılır, rakip Bursa bunalıma girebilirdi. Hüseyin Eroğlu, hangi futbolcumuz oynarsa oynasın farketmez. Biz sistem takımıyız diyor. Kuşkusuz öyle. Öyle anlar oluyor ki maç içinde akışkan oyundan rakibin başı dönüyor. Bir de final vuruşları çerçeveyi geçebilse her şey daha güzel olacak. Rakip Bursa’nın deneyimlisi, yıllanmışı, aşınmışı, ustası, kalfası ağırlıkta. Oyuna profesyonel bir boyutu aşan bir bakış açısıyla ya da beklentisiyle yaklaşıyorlar. Bu ligin ağırlıklı olarak çoğu takımı böyle. Yaklaşımlar profesyonelce, sportif bakış açısıyla olmuyor. Kazanda nasıl kazanırsan kazan anlayışı egemen bu ligde. O nedenle Altınordu’nun genç adamlarının masumiyetlerinin ötesine geçmeden bu azgınların ormanında yaşamaları zor. O nedenle ürettiğini, yakaladığını atacaksın. Bu yamyamlara tartışma payı bırakmayacaksın.

Fatih Tanfer: Altınordu, Bursaspor karşısında oynadığı oyun, maç boyunca direklerden dönen iki şutu ve temposuyla galibiyeti hak etmişti. Ancak olmadı. Bunda en büyük faktör Bursaspor kaleci Çağlar’ın kurtarışları ve kaçan gollerdi. Futbolun iki yönü olan hücum ve defans anlayışını bu maçta çok iyi uyguladı. Herkes görevini yaptı. Atakan’ı çok beğendim. Hücumda takım halinde hızlı paslaşma yapıp rakip savunmanın düzenini bozdular. Bizim haftalardır kullandığımız ifadeyi bu maç sonrası Bursasporlular da söyledi. Bu oyun anlayışı ve müthiş gençleriyle Altınordu’nun yeri burası değildir.

Mehmet Demirtaş: Altınordu Doğanlar’da ağırladığı Bursaspor’la golsüz berabere kaldı. Özellikle karşılaşmanın ilk yarısında Altınordu etkili atakları yapan taraftı. Okan’ın çaprazdan vurduğu şut direk dibinden dışarıya çıktı. Ufuk Budak, uzaklardan kullandığı serbest vuruşta direğe takıldı. Çok iyi vurdu ancak şans Altınordu’dan yana değildi. Ardından Burak İnce ile atak yapan Şeytan, bir türlü Bursaspor kalesine istediği golü atamadı. İkinci yarıda rakibine pozisyon veren Altınordu’da kaleci Erhan kalesini gole kapattı. Altınordu bu karşılaşmadan galip gelemese de bir puan oldukça önemli. Yenemiyorsanız yenilmeyeceksiniz de. Çünkü alınan puan ya da puanların değeri ligin sonunda daha iyi anlaşılıyor. Hele ki sıralamada kendisinden aşağıda olan rakipleri Osmanlıspor, Boluspor, Adanaspor, Eskişehirspor’un kaybettiği haftada alınan bir puan çok kıymetli.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler

Kapalı