Milliyet Ege’den 90+3 “Kazanmak için fazlası gerek”

Milliyet Ege'nin usta kalemleri, haftalık analizleri ve yorumları ile İzmir takımlarını değerlendiriyor...

Bülent Buda: İyi takım, bir kişi eksilerek dağılmaz, yalpalamaz. Takım yanlış oyun alanı tercihleri ile yalpalar. İyi takım hakemin düdüklerinden etkilenmez. Ödün vermeden oyununu oynar, maçı koparır. Eğer düdükleri yanlışsa hakemi de mahcup eder. Konuk Giresun. İlk yarıda iki kez direkten döndüğünde Altay 11 kişiydi. Eksilmemişti. Kappel, iyileştiyse, güç sorunu yoksa 60 dakika kulübede bekletilmez. Oyuna katıldığında da dışarı alınacak adam birlikte pozisyon, gol üretecekleri Marco olmaz, olamaz. Altay’ın ileri uçta ikinci yarıda görünür üç etkinliği var. Üçü de Kappel’den. 75. dakikada Tavares oyuna katılıyor. Kendine gelmeye başlayan gol beklediğin Leandrinho dışarı alınıyor. Belli ki kenar yönetimi skoru tutma telaşında. Beraberliğe razı bir havaları var. Neyse uzatmayalım. İyi ki ilk yarının son maçı. Görünen o ki yeni teknik birime, sevimsiz görünenler gidecek. Telaşlı ve yoğunluğuna telaşlı bir süreç başlayacak.

Fatih Tanfer: Dondurucu soğuk altında oynanan maçta önce alkışları maç boyunca desteğini esirgemeyen Altay seyircisinin hak ettiğine inanıyorum. Statta inanılmaz bir soğuk vardı. Sahada futbolcuların da işi zordu. Maalesef maça damgasını Ekrem Özdamar vurdu. Devrenin son dakikasında İbrahim Öztürk’e verilen kırmızı kart ağırdı. Uzatmalarla beraber 50 dakika 10 kişi oynamak kolay değil. Yoğun stres ve gerilim futbolcunun hormon düzenini bozar. Teknik verim düştü. Her dakika çıkan sarı kart Altaylıların koordinasyonunu olumsuz etkiledi. Altay’da herkes görevini yaptı ancak İbrahim Öztürk atıldıktan sonra kaptanlık bandını alan Özgür Özkaya müthiş bir performans sergiledi. Hele kalecisine verdiği geri pas mükemmeldi. Elbette bu maçtan Altay’ın çıkaracağı büyük dersler var. Maç boyunca Giresunspor’un 3 şutu direkten döndü. Giresunlu genç Altay’ın attığı şutta hakem gol verse kimse bir şey diyemezdi. Altay hücumda sayısal bakımdan çoğalamamanın sıkıntısını yaşadı. Orta alanda uyum bir türlü sağlanamadı. Pas hatası yaptılar. Liderle arada 12 puan faırk var. Play Off hattıyla ise 3 puan. Öncelikli hedefi Play Off oynamak olmalıdır. Altay için Süper Lig hiç de hayal değil.

Mehmet Demirtaş: Altay kapanışı sessiz ve tatsız yaptı. Hücumda ve de savunmada istenilen oyunu maç içinde sergileyemedi. Rakiplerinin 2 şutu direkten döndü, uzaktan gelen bir şutu da kaleci Erhan güçlükle çıkardı. Bu pozisyonlardan herhangi birisi gole dönüşse Altay rakibine karşı reaksiyon veremeyecekti. İç sahada oynanan maçlarda rakiplerini kendi alanında bu kadar kabul etmesi Altay’a yakışmıyor. Duran toplar dışında olgun bir atak geliştiremediler. Bir kırmızı kart takıma bu kadar olumsuz etki etmemeli. Saha içinde mücadeleye devam eden oyuncular, bu eksikliği hissettirmeyerek daha fazla efor sarf etmeliydiler. 10 kişi kalan Altay, bu dakikadan sonra tel tel dökülmeye başladı. Altay’ın bu karşılaşmada galibiyeti ne kadar istediği ise tartışılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu