Milliyet Ege’den 90+3 “Üretkenlik sizlere ömür”

Milliyet Ege'nin usta kalemleri, haftalık analizleri ve yorumları ile İzmir takımlarını değerlendiriyor...

Bülent Buda: Kappel ile Leandrinho savunma arkası koşularıyla buluşturuldukları toplarla etkili, üretken karakteri olan futbolcular. En azından ben öyle biliyorum. Peki o futbolculara o koşulları yaptırıp topla buluşturacak karakterde ya da nitelikte orta alan futbolcusu Putsila dışında kim kaldı Altay’da? Putsila’da onları işlevsel kılacak ortamda yoksun kalınca Altay’ın gol ayakları suskun kaldı. Buna bir de Marco’nun yokluğunu Hüsamettin’in yetersizliğini ekleyin karşımızda bir hiç kalıyor. Aslında rakip Ümraniye’de kötü oynuyordu. Yani bu maç birkaç hafta daha oynansa gol çıkacağı yoktu. İşte bir duran top. Kötü markaj. Rakibe seyirci kalmak. Son saniyede biletinizi kesiveriyorlar. Sözü bu denli uzatmaya gerek yok. Kötü oynadılar, yenildiler. Ama rakipte kötüydü. Lakin onların o halinden yararlanacak takım oyunu, isteği, becerisi yoktu Altaylı futbolcularda.

Fatih Tanfer: Pozisyonun az olduğu, 2 takımın da birbirlerine karşı dikkatli en az 3’er oyuncunun markaj altında kaldığı bir maçtı. Doğa, 65. dakikada golü atabilse her şey değişecekti. Ancak Altay, tam ‘Puanı aldım’ dediği maçta Tarık’ın kafa golüyle Ümraniyespor 3 puanı aldı. (83. dakikada da yine aynı kanattan gelen kornerde Muhammet bomboş pozisyonda topu dışarı atmıştı. Gerekli tedbir alınmalıydı). Altay’ın en az bir puanı hak ettiği maçta emeklerine yazık oldu. Altaylı futbolcular sahada alın terlerini son damlalarına kadar akıttılar. Altay bundan sonra Play Off’u istiyorsa bu haftaki İstanbulspor maçıyla birlikte kazanma serisini başlatmalıdır.

Mehmet Demirtaş: Altay, çıktığı Ümraniyespor deplasmanından eli boş döndü. Aslında maçın geneline baktığımız zaman Altay pozisyonlara girdi ancak gol sevincini yaşayamadı. Kappel’in bireysel becerisiyle getirdiği toplarda golü yapacak oyuncu çıkmadı. Top rakip Ümraniye’deyken iyi kapanıp rakibine çok fazla pozisyon vermeyen bir Altay vardı. Ancak top Altay’a gelince bir plan çerçevesinde oyun oynanamıyor. Yani organizasyonu gerçekleştirecek oyuncu maalesef sahada yoktu. Leandrinho oyuna ağırlığını koymalı. Bu anlayışla ilk 6 biraz zor. Toplu hücumlarda takımı yönlendirecek bir lider gerekiyor. Kart cezalısı Paixao ve Özgür’ün olmayışı takımı etkiledi elbette. Onların dönüşüyle Altay’ın toparlanacağı düşüncesindeyim. Biraz istek ve arzu istenilen havayı takıma yeniden getirecektir. Umarım sorunlar çözülür.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler

Kapalı