Milliyet Ege’den 90+3 “Şeytanın gençleri daha iyisini hak ediyor”

Milliyet Ege'nin usta kalemleri, haftalık analizleri ve yorumları ile İzmir takımlarını değerlendiriyor...

Bülent Buda: Önce 3 maç oynadıkları takımlara bakalım. Adana Demirspor, Erzurumspor, Altay. 3’ü de ilk 6’ya oynuyor. Güçlü takımlar. Bir galibiyet 2 yenilgi. 3 maç 3 puan. Bence iyidir. Sıfır olma olasılığı da yüksekti. Ama daha yüksek oranda puan toplama olasılığı da vardı. Sergiledikleri futbolun seyir keyfi yüksek. Çoğu zaman rakiplerini de şaşkına çeviriyorlar. Ancak, attıkları gol sayısı, sergiledikleri futbolun karşılığı değil. Takımda 3 merkez hücumcu var. 3’ü de süre alıyor. Bu da bana abartılı geliyor. Bu denli pas oyunu, karşı kaleye yoğun atak, fazlaca pozisyon üretimi tamam da nihayetinde sıralamadaki yeri de sıkıntılı. Yedikleri, attığından fazla. Bir şey daha var. Zarif bir lig değil oynadıkları. Bu ligde 2., 3. baharını yaşayan ve de hakemleri itirazlarıyla şaşkına çeviren uyanıklar var. Onlarla bu zarafetinizle baş edemezsiniz. Daha sert olmalısınız.

Fatih Tanfer: Altınordu’da, yalnızca topu kazandığında değil, kazandırdıktan sonra da etkili bir biçimde Altay kalesine gitmeyi hedefleyen bir oyun anlayışı vardı. Okan’ın direkten dönen şutu, Altay’ı golcüsü Paixao’nun mucizevi bir şekilde çizgiden çıkardığı topun gol olmaması, onlar adına büyük bir şanssızlıktı. Altay’ın 10 kişi kalmasından sonra konsantrasyon eksikliği ve anlık bir hata sonrası mağlup duruma düştü. Maçın son bölümünde baskılı oynadı. Ancak hücum aksiyonları etkili değildi. Çok top kaybetti. En büyük özellikleri olan takım halinde hareket etme özellikleri yoktu. Golü bulamayınca derbiyi kaybetti.

Mehmet Demirtaş: Derbinin diğer yakasındaki ekip Altınordu ise Altay’a nazaran daha etkisiz bir oyun oynadı. Baskılı başlayan rakipleri karşısında zorlandılar. Oyunu istedikleri gibi kurmakta ve yönlendirmekte güçlük çektiler. Bir önce ki hafta Erzurum karşısında sergiledikleri oyun yoktu. Özellikle üst üste yaptıkları pas hataları yüzünden topa hakim olamadılar. Duran toplarda rakiplerini zorlamaya gitseler de golü bulamadılar. Öyle bir pozisyon vardı ki Paixao bir anda ortaya çıktı ve Altınordu’nun adeta golüne engel oldu. Altınordu, kadro dizilimi olarak rakipleriyle mücadele edebilir. Fakat psikoloji ve mantalite açısından sınıfta kalırlar. Ben, Hüseyin Hoca’nın taktiksel olarak iyi hazırlandığını ama derbi heyecanını arka plana ittiğini düşünüyorum. Sahadaki isimler fiziki olarak iyi hazırlansalar da kafa olarak derbiyi kaldıramadılar. Futbol, aynı zamanda psikolojik bir savaştır. Henüz tehlikeden tam anlamıyla uzaklaşılmadılar. Dikkatli olmak gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu