Milliyet Ege’den 90+3 “Rehavetin bedeli”

Milliyet Ege'nin usta kalemleri, haftalık analizleri ve yorumları ile İzmir takımlarını değerlendiriyor...

90+3

  • Göztepe, yeni evi Gürsel Aksel Stadı’nda lider Trabzonspor’a 3-1 yenildi. Salgın süreci sonrası yeniden yeşil sahalara dönen sarı kırmızılıları değerlendiren yazarlarımız, “Göz Göz, oynadığı futbolla kimseye keyif ve güven vermedi. Şimdi ders çıkarma zamanı” diye konuştu.

Bülent Buda: Daha oyunun başında 2-5-16. dakikalarda 3 gollük girişimi var Trabzon’un. İlk 2’sini Beto önledi. Üçüncüsünde ise Nwakaeme yükselip kafayı çaktığında Göztepe savunması olaya seyirciydi. Gol sonrası basan taraf konuk Trabzon’du. 34’te yine Beto, Ekuban’ın net gol pozisyonu girişimini kornere gönderdi. Göztepe’nin etkili hücumcusu Serdar Gürler, topla 30. dakikada buluştu… 35’te Beto, bir kez daha Ekuban’ın gollük girişimini önledi. İlk yarıda Göztepe ilk etkili atağını 38’de yapabildi. 41’de Trabzon’da Guilherme, ikinci sarıdan kırmızı gördü. Trabzonspor 10 kişi kaldı. 37’de Napoleoni yerini Poko’ya bıraktı. Aynı Poko, 51’de Sörloth’u düşürdü. Penaltıyla Trabzonspor tabelayı 2’ledi. 57’de bu kez Alpaslan farkı 1’e indirdi ve golün ardından oyunun bitimine kadar basan, gol arayan taraf Göztepe iken golü bulan taraf yine Trabzon oldu. Yine bir karşı atakta savunma boşluğundan iyi sızan Abdülkadir, tabelayı 3’ledi ve de lider iyiden iyiye soluklandı. Göztepe savunması maçın büyük bölümünde iyi değildi. Beto kalesinde sorunlu bir gün yaşadı. Takımda maçı koparma isteği ile çaba gösteren, yarışan, bir şeyler üretme isteğiyle karşı kaleye basan 2 futbolcu, Murat ile Castro’ydu. Diğerleri de vasatın üstüne çıkamayınca koronadan sonra Göztepe hak ettiği bir mağlubiyetle kucaklaştı. Evet, taraftar yokluğu önemli bir sorun ama bu Trabzonspor için de geçerli. Teknik birimin 3 aşamada futbolcu değişimleri ile zamanlaması doğruydu ama oyuna katılanlar da pek fazla bir varlık gösteremediler.

Fatih Tanfer: TFF, aldığı tedbirlerle güzel oyun futbolu başlattı. Elbette sıfır riskin olması mümkün değil. İnanıyorum ki gerçekçi ve bilimsel bakış açısı ve alınacak tedbirlerle bu sezon sağlık içinde bitirilecektir.

  •  Göztepe, rakibi lider Trabzonspor karşısına bu sürecin yarattığı olumsuzluklar ve takıma pozitif katkısı olağanüstü olan seyircisinden mahrum olarak çıktı. Elbette tüm maçlar seyircisiz oynanacak ancak Göztepe taraftarının takım üzerindeki olumlu etkisi asla göz ardı edilemez.
  • Trabzon oyuna hızlı başladı. Kaleci Beto 5 dakika içerisinde 2 müthiş kurtarışla takımın direncini artırdı. Sarı kırmızılılar ilk 30 dakikada takım halinde oyundan düştü. Rakibe pozisyonlar verdi.
  • Trabzonspor’un çok güçlü bir kadrosu var. Kaliteli ve skoru değiştiren Sörloth, Nwakaeme, Abdülkadir Ömür sürekli yer değiştirdiler ve Göztepe savunmasında problem yarattılar ve sistem futbolları ile öne çıktılar.
  •  Göztepe ilk yarıda istenilen oyunu oynayamadı. Takım halinde performans yetersizliği, rakip ceza alanında etkisiz olma, defans oyuncularının adam ve alan paylaşımındaki hataları maç boyunca devam etti. Yenilen 2. ve 3. goller, Göztepe klasındaki bir takıma yakışmadı.
  •  Orta alan etkisizdi. Soner, Napoleoni, Castro bildiğimiz özelliklerinden çok uzaktılar. Halil ve ilk yarıda kendisine verilen ne defansif görevlerde ne de hücum oyununda hiç oyunda olmayan Serdar Gürler, 44. dakikada bomboş pozisyonda golü atsa, Trabzonspor’un işi zorlaşırdı. 10 kişi kalmış Trabzon maçı önde götürmenin verdiği avantajı değerlendirdi.
  • Göztepe, ikinci yarının tamamında 10 kişi oynayan rakibine karşı topa sahip olma sıkıntısı yaşadı. Oyun kuramadı, ikinci topları kazanamadı. Final vuruşlarındaki hatalar, tempo ve üretkenlik sorunu bu mağlubiyeti getirdi.
  • Elbette koronavirüs sürecinin getirdiği olumsuzlukların etkisi çoktur. Futbolculara da anlayışla yaklaşmak gerekir. Bütün kalbimle inanıyorum ki maç kondisyonunun artması, güçlü, enerjik, terinin son damlasına kadar sahada mücadele eden futbolcular seyredilmekten keyif alınan güçlü Göztepe’yi izlettirecektir.

Mehmet Demirtaş: Türkiye’de koronavirüsün ardından başlangıç düdüğü, Göztepe-Trabzonspor maçı ile çaldı. Göztepe gibi taraftar gücünü her daim arkasında hissetmek isteyen takımlar için seyircisiz oynamak elbette bir ölçüde daha zor olacak ancak Göztepe’yi oyun akışı içerisinde bu kadar kötü beklemiyordum. Savunmada Alpaslan üzerinden başlayan oyun, merkezdeki Soner ve Castro ile ileri taşınmaya çalışıldı. Sağ ve sol kenarda Murat Paluli, Berkan Emir etkili olmak adına çalıştılar. Jerome kurduğu baskılarla 3. bölgede varlık göstermek için çabaladı. Göztepe fiziksel ve mental anlamda maça hazır olmayan bir profil çizdi. Öte yandan bu maçı baz alarak veryansın etmek doğru bir tutum olmayacaktır. Sarı kırmızılıların oynadığı her Trabzonspor maçında ismini defalarca zikrettiğimiz Beto, yine bildiğimiz gibiydi. Ekuban, Novak, Sörloth derken Portekizli eldivene epey iş düştü. İlk yarının son bölümünde ve ikinci yarının hemen hemen yarısında Göztepe rakip kalede etkindi. Sarı kırmızılar bitirici son dokunuşları yapmada yetersiz kaldı. Takımda net bir golcüye ihtiyaç olduğu buram buram kokuyor. Tabi böyle zorlu bir süreçte oyunu eleştirmek, oynamaktan daha kolay. Oyuncuların adapte olmaları için sabretmek şart. Değişiklik dakikaları itibariyle kararlarını takdir ettiğim İlhan Palut’a bir eleştiri. Gününde olmayan Serdar yerine Tripic hamlesi yapılabilirdi. Bu haftadan itibaren takım halinde daha hazır bir Göztepe seyretmeyi umuyorum.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler

Kapalı