Gelenekten Geleceğe: Alsancak Stadı

İzmir Tribünleri köşe yazarı Yılmaz Can Derdiyok'un "Gelenekten Geleceğe: Alsancak Stadı" başlıklı köşe yazısı sizlerle...

Spor müsabakalarının gerçekleştirildiği mekânların işlevi ve değeri yalnızca bu müsabakalarla birlikte değerlendirilemez. Stadyum, park, arena… Adına ne dersek diyelim, bahsi geçen alanlar hayatlarımızı bireysel ve toplumsal açıdan derinden etkiler. AVM’lerin, beton yığınlarının ve gökdelenlerin kentleri deyim yerindeyse işgal ettiği günümüz dünyasında stadyumlar bir sosyalleşme alanı olarak değerlendirildiğinde bile fazlasıyla önem arz eder. Hele ki söz konusu stadyumun tarihle ve kent kültürüyle bağları derin ise onun değeri aslında paha biçilemezdir.

Yüz yıldan fazla süredir İzmir’de futbolun ana damarlarından biri olan ve hatta konser gibi kimi diğer etkinliklerin gerçekleştirildiği ve bu anlamıyla kent kültüründe önemli bir yeri olan, Avrupa’nın dev spor kulüplerinin ağırlandığı ve İstanbul kulüplerinin adeta bozguna uğratıldığıAlsancak Stadı bütün olarak değerlendirildiğinde bir geleneği ifade eder.

10 Aralık 2021 Cuma günü tarihi bir güne şahitlik edeceğiz. Alsancak Stadı yeni ismiyle yani Alsancak Mustafa Denizli Stadı olarak yeniden açılacak ve gelenekten geleceğe bir yolculuk başlayacak. Bu yolculuğun umuda doğru olması en büyük dileğimiz!

İletişim: ycderdiyok@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu